Bursa +90 (224) 223 20 30 info@bursaadresisitme.com

SGK Katkısı İle İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun işitme cihazı için yaptığı katkıyı şahıslara değil 2018 yılından bu yana sözleşme yaptığı işitme cihazı merkezlerine yapmaktadır. Bu nedenle  işitme cihazı bedeline Sosyal Güvenlik Kurumunun katkısından faydalanabilmek için;

  • 0-18 yaş çocuklarda işitme cihazı temini için SGK ile sözleşmeli 3.basamak resmi sağlık kurumlarınca düzenlenen sağlık kurulu raporu gerekmektedir.
  • 18 yaş üstü kişiler tek taraflı işitme cihazı temini için SGK ile sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca sağlık kurulu raporu düzenlenmelidir.
  • 18 yaş üstü ilk kez işitme cihazı kullanacak kişiler ,ikinci kulağına işitme cihazı ödenebilmesi için en az 6 ay süre ile işitme cihazı kullanması gerekmekte ve bu süre sonunda cihazdan fayda gördüğünün resmi sağlık kurumlarınca düzenlenen sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekir.Ancak daha önce çift kulakta kullananlarda bu şart aranmamaktadır.
  • İşitme eşikleri ilgili kulakta 500-1000-2000-4000 Hz frekanslarında 26 dB veüzerinde,ABR ile belirlenmiş ise 30 dB ve üzerinde olması gerekir.
  • Rapor; 1’i KBB uzmanı olmak üzere 3 doktor imzasının bulunduğu heyet raporu olmalıdır.
  • SGK işitme cihazı için 5 yılda bir katkı ödemesi yapmaktadır.5 yıl dolduğunda yeniden rapor çıkartılarak yeni cihaz alınabilir.

Merkezlerimiz SGK ile sözleşmelidir.Uzman kadromuz ile sizlere hizmet vermek için sizleri şubelerimize beklemekteyiz.

Bir cevap yazın

Uzmana Danışın