Bursa +90 (224) 223 20 30 info@bursaadresisitme.com

İşitme Cihazı Nedir ve Tarihsel Gelişimi

İşitme cihazı nedir?

İşitme kayıplı bir bireyin işitme ve sözel iletişim kurma yeteneğinin en yüksek düzeye çıkartılması amacıyla sesi amplifiye (yükseltme) ederek ve bazı yönleriyle değişikliğe uğratarak kullanıcıya ileten elektronik cihazdır.

İşitme cihazları tarihçesi ve gelişimi;

■ İnsanlar işitmeyi artırmak amacıyla, ellerini kulaklarının arkasına götürerek doğadaki büyük kulaklı hayvanları taklit etmişlerdir. Bu şekilde sesin özellikle 1000-3000 Hz arası frekanslarda 14 dB kadar amplifiye olmasını sağlamışlardır.

■ En ilkel işitme cihazları olan konuşma tüpleri, boynuz ve huni gibi akustik amplifikatörler 17. yy.’ dan 19. yy.’ a kadar kullanılmıştır. (25-30 dB)

■ Elektroakustik dönem, 1876 yılında, Alexander Graham Bell’in telefonu bulması ile başlamış ve bu teknoloji kullanılarak ilk işitme cihazı üretilmiştir.. ( Ticari ilk İ.C 1903 yılında, Miller Reese Hutchinson,karbonlu işitme cihazı)

■ Karbonlu cihazların sınırlı olan frekans aralığının ve kazanç miktarının artırılması amacı ile vakum tüplü işitme cihazları üretilmiştir.

■ Vakum tüp, ilk olarak Lee DeForest tarafından 1907 yılında bulunmuş ve hızla radyo ve telefona adapte edilmiştir.

■ 1920 yılında Hanson, “Vactuphone” adı ile ilk vakum tüplü işitme cihazını üretmeye başlamıştır.

■ 1924 yılında, E. A. Myers, birden çok vakum tüplü işitme cihazını üretmiş (Radyoear) ve bu cihazda, karbon mikrofona göre daha gelişmiş özelliklere sahip olan “Coil” mikrofonu kullanılmıştır.

■ 1937 yılında kristal mikrofonlar kullanılmaya başlamıştır. Hyvac, vakum tüplü işitme cihazlarında kullanılabilecek ilk AGC devresini 1938 yılında hazırlamıştır.

■ Transistörlerin işitme cihazlarında kullanılmaya başlaması, işitme cihazlarında tam anlamı ile bir devrime yol açmıştır. İşitme cihazları eskisine oranla çok daha küçülmüş ve çok daha güçlenmiştir. (1950)

■ Transistörün çok az bir enerjiye gereksinim duyması (1.4-1.6 Volt) ve teknolojik gelişim, pil ve akülerin küçülmesine olanak tanımış, işitme cihazları rahatlıkla taşınabilir boyutlara kadar küçültülmüştür

■ 1953 de cep modeli ilk kez ortaya çıktı.Cebe kolaylıkla sığan ve işitmeye fark edilir derecede yardımcı olan bir cihazdı.

■ 1966 İlk kulak içi cihaz (analog)

■ 1980’ler Analog (3 kanallı, directional mikrofonlu)

■ 1990’lar başında dijital programlanabilir cihazlar

■ 1995 Dijital işlemciler işitme cihazlarında yer buluyor

■ 2000 ‘e doğru Yazılımlar değer kazanıyor (adaptiv mikrofon , Noise Reduction, Adaptiv Feadback v.s )

■ 2000’den bu güne yazılımlar ve aksesuarların devrimi (FM, Bluetooth, v.s.)

Bir cevap yazın

Uzmana Danışın