Bursa +90 (224) 223 20 30 info@bursaadresisitme.com

İşitme Cihazları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Kısa Bilgiler

Adres İşitme Merkezi uzmanlarının hazırladığı, işitme cihazları ve işitme kaybı hakkında en çok merak edilen soruların cevapları ve kısa bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İşitme Cihazları

İşitme cihazları hakkında bilgiler için tıklayınız

İşitme Kaybı

İşitme kaybı hakkında bilgiler için tıklayınız

Çocuklarda İşitme

Çocuklarda işitme hakkında bilgiler için tıklayınız

İşitme Cihazları​

İşitme cihazları garantisi 2 yıl olup, 5 yıl boyunca her 6 ayda bir ücretsiz olarak kontrolleri merkezlerimizde yapılmaktadır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu İle sözleşmeli resmi sağlık kurumlarında görevli kulak burun boğaz hastalıkları uzman hekimi raporuna istinaden; işitme cihazı başına haftada en fazla 2 (iki) adet işitme cihazı pili olmak üzere en fazla 1(bir) yıllık miktarının bedeli Kurumca karşılanır.

İşitme Cihazı adaptasyon süresi için ilk 45 gün çok önemlidir. Kullanım klavuzuna ve işitme cihazı uzmanının verdiği kullanım eğitimine uygun şekilde sebatla kullanırsanız işitme cihazına alışır ve faydalanırsınız.
İlk defa işitme cihazı kullananlarda sıkça karşılaştığımız sorulardan.İşitme cihazının kullanımından kaynaklı kulağın tembelleşmesi veya mevcut işitme kaybının ilerlemesine sebep olması gibi bir durum yoktur.Aksine zamandı kullanılan işitme cihazı kişinin sosyal hayata katılımını sağlar.
İşitme cihazı pilini, işitme merkezlerinden almanızı öneririz. Lütfen saat pili kullanmayınız!..
İlk takıldığında kullanımı karmaşık ve zor gibi görünse de işitme cihazı kullanımı kolay ve pratiktir. Adaptasyon süresinde zorlanabilirsiniz.
İşitme Cihazları, 1960’lı yıllarında üretilen büyük ve hantal k.arkası işitme cihazı modellerinden günümüze çok yol katedildi. Gönümüzde görünmeyen işitme cihazları günün teknolojisinden ödün vermeden neredeyse hiç fark edilmeyecek ebatlardadır. Ancak unutmayınız ki işitme cihazını saklamak,işitme kaybını saklamaktan daha zordur. Önceliğimiz kişinin işitme ihtiyacına göre modeli belirlemektir. Eskiye nazaran işitme cihazında pek çok seçenek mevcuttur. Şubelerimizde görünmeyen işitme cihazları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Siz sadece bir işitme cihazı almıyorsunuz. Dış dünya ile olan bağlantınızı sağlayan bir hizmette ediniyorsunuz. Edinmiş olduğunuz işitme cihazını uzun yıllar kullanacağınızı bundan dolayı devamlı kontroller için merkeze gideceksiniz. Merkezin temizliği,tecrübesi,sizi bilgilendirmesi,sizlere gösterilen ilgi bakmalısınız. Sorunlarınıza duyarlı ve kişiye özel çözüm odaklı bakan merkez en iyi merkezdir. Adres İşitme Cihazı Merkezleri 20 yıldır Bursa’da işitme problemi yaşayan bireylere özel çözümler üretmektedir.
1-Yönlü duyum; Yön tespitinde sesin hangi açıdan geldiğine karar vermek ,taraf tespiti veya reaksiyon göstermek için kullanılır.bir ses işitildiğinde sağ,sol,arka gibi taraf tespiti hayati önem taşır. 2-Kafa gölgeleme etkisinin azaltma; 3-Rahatsız edici seslerin etkisini azaltma; 4-Ortam seslerinin iyi anlaşılması; Tek kulak tüm yönlere hakim değildir. Etraf seslerinin rahat anlaşılması için her iki kulakta kullanmak konuşmaların anlaşılması ve seslerin tanınması için önemlidir. 5-Gürültülü ortamda daha rahat anlamak için; 6-Uzağı duymak için; Ses kaynağı uzaklaştıkça anlama zorlaşır. Çift duyum tek taraflı duyumun iki katından daha fazla yarar sağlar. 7-Daha fazla doğal ve saf ses için; 8-Kulakta olan çınlamanın etkisini azaltmak için; 9-Duyu organlarının canlı kalması için; çalışmayan kulağın sinir yapısı ve çalışma sistemi zayıflar. 10-Az kazanç ile daha konforlu duymak için; 11-Günlük hayatta emniyet için;
Türkiye’de işitme cihazı fiyatları 2000TL ile 16000TL arasında değişmektedir. İşitme Cihazı Fiyatları Güncellenen en son teknolojiye sahip,işitme sorununa geniş ürün karteli ile profesyonel çözüm sunan Adres İşitme Cihazı Merkezleri hizmetinizdedir. İşitme cihazı fiyatlarıteknik özelliklerine göre farklılık göstermektedir.Size en uygun işitme cihazını uzmanlarımız önerecektir. Ücretsiz randevu almak için İletişim kısmından bize ulaşın.

İşitme Cihazları küçük bir bilgisayar gibidir.Günümüzdeki son halini alması büyük yatırımlar ve emekler sonucu olmuştur.Yazılım programları, akustik. odyoloji, elektronik ve tasarım maliyetleri ve gerçekleşme zamanını göz önünde bulundurmak gerekir.Ayrıca işitme cihazı, gözlük gibi aldıktan sonra işiniz bitmiyor satış sonrası hizmet almanız gerekiyor. 5 yıl süre ile ücretsiz hizmet alıyorsunuz.5 yıl içinde verilen hizmetleri göz önünde bulundurulduğunda işitme cihazının pahalı olduğunu söylemek pek mümkün görünmüyor. 

İşitme cihazı seçimini yaparken kişinin yaşı, sosyal yaşantısı, işitme kaybı türü ve derecesi, dış kulak yolu, konuşmayı ayırt etme skoru gibi etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir.İşitme cihazı seçimini işitme cihazı uzmanına bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

İşitme Kaybı

İnsan küçük akıllı bir evrendir.Bu evrenin dış dünya ile bağlantısı beş temel duyu organımız ile sağlanmaktadır. Bu 5 duyu organımızdan en önemlisi işitme organımızdır. Atmosferde meydana gelen ses dalgaları işitme organımız tarafından toparlanıp beyindeki işitme merkezlerinde karekter ve anlam kazanması süreci işitme olarak tanımlanabilir. Anatomik ve fizyolojik olarak işitme sistemi; Dış,orta,iç kulak,işitme siniri,merkezi işitme yolları ve santral işitme merkezi olmak üzere geniş bir bölgeden oluşmaktadır.

İnsan kulağı 20-20000 Hz arasındaki seslere duyarlıdır. Sağlıklı yetişkin bireyler için dünya standartlarına göre 0-26 dB, çocuk ve bebekler için 0-16 dB normal işitme olarak kabul edilir. Sesleri duyma ve algılama hassasiyetimizde kısmi veya tam bir azalma olması işitme kaybı olarak tanımlanır. İşitme kaybı her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yaşlılarda görülme oranı daha yüksektir. İşitme kaybı tek bir neden ile ortaya çıkmayabilir.Doğumsal olarak gelişebileceği gibi çevresel faktörler, ilaç kullanımı, yaş, yüksek sese maruz kalma,viral ve bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarakta ortaya çıkabilir. 

Çocuklarda İşitme

Aileler işitme kaybı ve işitme cihazı konusunda bilgi sahibi değildir. Öncelikle süreç ile ilgili aile bilgilendirilmelidir. Masum bir bebek veya bir çocuğun duyma dünyasını oluştururken samimi ve vicdanlı olunmalıdır. işitme cihazları çok seçenekli ürünlerdir. Bu yüzden çocuğun işitme kaybına en uygun cihazın seçilebilmesi için işitme cihazı uyarlayıcısının deneyimli ve nitelikli eğitim almış olması gerekmektedir.
Doğumdan 2-3 yaşına kadar olan süre, çocuklarda konuşma, dil ve psikososyal gelişim açısından kritik dönemlerdir.bu yüzden işitme kaybı şüphesi olan ve olmayan bebeklerin belirlenmesinde ilk adım yenidoğan işitme taramasıdır. Yenidoğan işitme taraması yapılmadığı takdirde konjenital (doğuştan) İşitme kaybının yaşı gecikecek, bu da bebeğin/çocuğun konuşma ve dil gelişimi başta olmak üzere tüm gelişim alanlarını olumsuz yönde etkileyecektir.
adres_uzman

Kulak arkası işitme cihazlarıyla ilgili sorularınız mı var?

Merak ettiklerinizi uzmanlarımıza danışın!

Bursa Adres İşitme Cihazları Merkezi

Uzmanlarımız Bilgilendiriyor

Videoyu oynat

İşitme Cihazı Nereden Alınır?​

Videoyu oynat

Sosyal Güvenlik Kurumu İşitme Cihazı İçin Katkıda Bulunuyor Mu?

Videoyu oynat

Neden Bursa Adres İşitme Cihazları Merkezini Tercih Etmeliyim?

Uzmana Danışın