Bursa +90 (224) 223 20 30 info@bursaadresisitme.com

Evde İşitme Cihazlarınıza Bakım İçin 8 Öneri

Ülke çapında mevcut ‘’Hayat Eve Sığar’’ ve ‘’Evde Kal’’ talimatlarıyla, işitme cihazı uzmanınıza sık sık gitme şansınız olmayabilir. Sosyal mesafe ve maske takma gibi iyi önlemler olsa da COVID-19 virüslü biriyle temastan kaçmak şarttır.

İşitme cihazı merkezine gidip işitme cihazı uzmanınızı görmek daha zor olduğundan, işitme cihazlarınıza siz veya yakınlarınız evde nasıl bakım ve kontrollerini yapacağınızı bilmeniz önem arzetmektedir. Bazı sorunların ve aciliyet arz eden durumların uzmanlara götürülmesi gerekse de, bazılarını kendiniz de çözümleyebilirsiniz. İşitme cihazınız ile ilgili oluşabilecek bazı problem ve sorunları önlemenin yolu temiz ve bakımlı kullanmaktan geçer. Bütün işitme cihazları kulak kiri, nem ve ter oksitlenmeleri gibi çevresel faktörlere maruz kalır. Kulak içi, kanal içi, dip kanal içi, openfit ve tie işitme cihazları kulak kirine özellikle duyarlıdır. Kulak arkası işitme cihazları ise daha çok ter, toz, su ve fiziksel birikintiye maruz kalır.

Kullanmış olduğunuz işitme cihazı türü ne olursa olsun, işitme cihazınızdan tam verim almak ve çalışmasını sağlamak için bazı bakımları yapmanız gerekir.

İşitme cihazınıza evde kendiniz bakım yapmak için önerilerimiz;

  1. İşitme cihazınızı her zaman dikkatli ve temiz kullanın.
  2. İşitme cihazınıza dokunmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın.
  3. İşitme cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda güvenli ve kuru bir yerde saklayınız. İşitme cihazı kutusu veya nem alma kutusunda saklamanızı öneririz. evcil hayvanlardan veya çocukların erişebildiği yerlerden uzak, emniyetli bir yerde saklayınız.
  4. Kullanmadığınız zamanlarda mutlaka pil kapağını açık bırakınız. Bu pil ömrünü uzatacaktır.
  5. İşitme cihazı tutacağını kullanarak, bir ucu işitme cihazınıza bir ucuda giysinize tutturun. Böylece işitme cihazınız düşerse, kaybolmasını ve kırılmasını engeller.
  6. İşitme cihazınızın pil kontaklarını temizleyin ve kulak kirini veya diğer birikintileri temiz kuru bir bez ile temizleyin.
  7. İşitme cihazında bulunan filitreleri düzenli olarak değiştirin.mDeğiştirmiyorsanız da mutlaka filitreleri temizleyiniz. Bu ses kalitesini etkileyecektir.
  8. Duş alırken, saç kurutma makinesi ve saç spreyi kullanırken işitme cihazınızı takmayın.

Bu kolay öneriler ile işitme cihazlarınız daha iyi ve uzun ömürlü çalışacaktır.Evde işitme cihazlarınıza nasıl bakım ve kontrol edebileceğiniz ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için şubelerimizdeki işitme cihazı uzmanımızla iletişime geçmenizi öneririz. Size yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz!

Bir cevap yazın

Uzmana Danışın